Vi är nominerade!
Procurators nyhetsrum har blivit nominerat i en tävling om årets nyhetsrum 2014, i kategorin Bygg & Fastighet, av Mynewsdesk. Det gör oss både stolta och glada!
Procurators nyhetsrum har blivit nominerat i en tävling om årets nyhetsrum 2014, i kategorin Bygg & Fastighet, av Mynewsdesk. Det gör oss både stolta och glada!
Varje yrke har någon typ av utmaning som gör att adrenalinet pumpar på extra. Som gör att man tänker "Do more. Fear less.". Vilken är din utmaning? Berätta om den i bild och tävla om en actionkamera!
Idag har vi julkalas i alla våra butiker! Sväng inom om du har vägarna förbi och ta en kopp värmande glögg och en pepparkaka, eller två, eller tre... Vi har dessutom kampanj så passa på att slå två flugor i en smäll - fynda och fika! Välkommen in till någon av våra 16 butiker i vårt avlånga land.
Vintern är på utrullning i vårt avlånga land och snön faller lite här och var. Det får oss att tänka på bland annat alla som jobbar på hög höjd med till exempel snöskottning från tak. Med rätt fallskyddsutrustning minimeras riskerna i arbetet. Men det gäller att fallskyddsutrustningen också kontrolleras med jämna mellanrum och ett lagkrav finns på årlig kontroll. Den kontrollen kan vi utföra.
Vilka risker utsätts en brandman för? Tänker du eld, hetta och nedfallande bråte? Tänk i så fall på brandrök också och vad den kan innehålla. I den finns hälsofarliga ämnen som fastnar på skyddskläder och skyddsutrustning. Brandmän bär med sig detta långt efter ett släckningsarbete vilket är en direkt fara för hälsan. Projekt friskabrandmän arbetar med att uppmärksamma och minimera dessa risker.
Sista chansen för i år att träffa oss på en mässa: Elmia Städ, 29-30 oktober 2014. Kom bort och prata med oss så vi lär oss mer om varandra. Monter 01:02 är vår plats på Pitemässan, Pite Havsbad. Ses där!
Mässan är igång och vi med den! Vi är på plats på en av årets spännande händelser för allt inom personlig skyddsutrustning - Nordic Safety Expo på Stockholmsmässan, 14-16 oktober. Och vi har kul och har fått många positiva kommentarer.
Direkt, från vimlet på CLEAN & FACILITY-mässan i Stockholm - liv och rörelse i Procurators monter C:21.
Oktober är månaden då kampen mot bröstcancer uppmärksammas via Cancerfondens Rosa Bandet-kampanj. Nilfisk, en av våra samarbetspartners, engagerar sig i denna kamp. För 7:e året i rad faktiskt. Och det engagemanget gillar vi på Procurator!
Vår IT-avdelning är profilerad. Är din det? Profilerade produkter är ju ett enkelt sätt att synliggöra företaget externt, stärka företagets image eller visa uppskattning mot personal, kunder och/eller samarbetspartners. Eller som hos oss, där en av våra anställda på IT-avdelningen har fått "Dr Dauta" tryckt på skyddsvästen han använder på lagret då han gör jobb där. Snyggt och tydligt.
Vi kavlar upp armarna rejält i år. Vårt deltagande på Nordic Safety Expo 2014 blir något utöver det vanliga. Kom och se själv 14-16 oktober, på Stockholmsmässan i Procurators monter A35:10.
Vi laddar för konferens Skadeplats 2014 1-2 oktober. Där visar vi upp skyddsutrustning för Räddningstjänsten och berättar gärna om vad vi kan och har för dig. Kom dit!